Back to Programmes

Results

NATIONAL EVENTS + TOURNAMENT WEEK
Head over here to view the complete results from events around the country that our Waikato schools took part in http://www.nzsssc.org.nz/events-1/results 

Hamilton Boys High School 2nd at the 2016 Nomads NZ Secondary Schools Golf Champs
Tokoroa High School 6th at the NZ Secondary Schools Rugby League Nationals
Hillcrest High School 8th at Upper North Island Netball Secondary Schools Champs
St Peters 2nd at the NZ Secondary Schools Premier Girls Football Champs
St Pauls winners of the Rankin Cup (Hockey)
Hamilton Girls High School 4th at the Girls National 1st XV Rugby Champs
St Peters 3rd at the Co-Ed National 1st XV Rugby Champs
Hamilton Boys High School 3rd at the Boys National 1st XV Rugby Champs
Jack Ellis (HBHS) winner of the NZ Secondary Schools 8 Ball Pool Champs
Cambridge High School winners of the NZ Secondary Schools Lacrosse Champs

NZ SCHOOLS DUATHLON CHAMPS
Sacha McLeod (Waikato Dio) – 1st Under 13 Girls
Charli Miller (St Peters) – 1st Under 14 Girls
Hannah Knighton (Waikato Dio) – 2nd Under 16 Girls
Bradley Cullen (HBHS) – 2nd Under 19 Male

NZ SECONDARY SCHOOLS SQUASH CHAMPS
Temwa Chileshe (St Pauls) – 5th Senior Boys
Glenn Templeton (Katikati) – 1st Junior Boys
Hayley Carson (HGHS) – 2nd Junior Girls
Leah Hodges (HGHS) – 3rd Junior Girls

NZ NATIONAL SCHOOLS ROAD CYCLING CHAMPS 2016

Points Race
Sacha McLeod (Wai Dio) 2nd U14 Girls
Maddi Douglas (Cambridge HS) 1st U15 Girls
Eva Parkinson (Wai Dio) 1st U16 Girls
Ally Wollaston (St Peters) 2nd U16 Girls
McKenzie Milne (Wai Dio) 3rd U16 Girls
Hannah Knighton (Wai Dio) 2nd U17 Girls
Sammi Ogle (St Peters) 3rd U17 Girls
Ellesse Andrews (St Peters) 1st U20 Girls
Kiaan Watts (HBHS) 1st U16 Boys
Sam Cook (HBHS) 3rd U17 Boys

Road Race
Sacha McLeod (Wai Dio) 1st U14 Girls
Maddi Douglas (Cambridge HS) 1st U15 Girls
Jack Carswell (Cambridge MS) 1st U14 Boys
Ally Wollaston (St Peters) 1st U16 Girls
McKenzie Milne (Wai Dio) 2nd U16 Girls
Hannah Knighton (Wai Dio) 2nd U17 Girls
Ellesse Andrews (St Peters) 1st U20 Girls
Josh Lane (Cambridge HS) 3rd U16 Boys
Sam Cook (HBHS) 2nd U17 Boys
Noah Costar (HBHS) 3rd U17 Boys

Team Time Trial
Waikato Dio A 1st U16 Girls
St Peters 1st U20 Girls
Waikato Dio A 2nd U20 Girls
HBHS A 1st U16 Boys

SWIMMING NATIONALS

Notable results for our schools overall
Girls – Waikato Dio 4th overall; HGHS 18th over all
Boys – HBHS 6th overall; St Pauls 12th overall; Te Awamutu 14th overall
Full results https://swimming.org.nz/event.php?id=1838

BASKETBALL NATIONALS

Boys AA Final Placings – Hillcrest HS 12th; St Johns College 13th; Te Awamutu College 14th; Melville High School 16th; Hamilton Boys High School 17th; Fraser High School 18th
Girls AA Final Placings – St Peters 1st; Hamilton Girls High School 5th; Melville High School 7th; Fraser High School 17th
Boys A Final Placings – Waihi College 4th; Te Aroha College 7th; Nga Taiatea Wharekura 8th
Girls A Final Placings – Waihi College 2nd; Te Aroha College 4th

KING COUNTRY

Touch
Senior Division – Te Awamutu 1st; THS Gold 2nd; Te Kuiti 1 3rd
Junior Division – Otorohanga Gold 1st; Te Kuiti Junior 2 2nd; Pio Pio 3rd

Badminton
Seniors – 1st Pio Pio; 2nd Te Awamutu; 3rd Te Kuiti 1
Juniors – 1st Te Kuiti 4; 2nd Te Kuiti 1; 3rd Te Kuiti 2

SOUTH WAIKATO

Badminton
Seniors – 1st Forest View 1; 2nd Forest View 2; 3rd Putaruru 2
Juniors – 1st Putaruru; 2nd Tokoroa 1; 3rd Tokoroa 2

Volleyball
Seniors – 1st Forest View 2; 2nd Forest View 1; 3rd Putaruru
Juniors – 1st Tokoroa; 2nd Putaruru; 3rd Forest View 1

WAIKATO REGIONAL

WSS Snow Sports
Boys Board – 1st Niklas Meindl (Taumarunui HS); 2nd Hugo Molloy (Hillcrest HS); 3rd Max Dicken (Raglan Area School)
Boys Ski – 1st Rob Broadnax (HBHS); 2nd Keanu Pakau (Taumarunui HS); 3rd Henry Ryan (St Johns College)
Girls Board – 1st Phoebe Crawford (St Peters); 2nd Rebecca Pickering (Hillcrest HS); 3rd Nivea Wade (Taumarunui HS)
Girls Ski -1st Arabella Mitchell (Waikato Dio); 2nd Annabel Ferrar (St Peters); 3rd Meg Walden (Waikato Dio)

WSS Indoor Bowls
Boys
1st - Jacob Patterson & Alec Warren (St John's College, Hamilton)
2nd - Liam Cavanagh & Ezekiel Teves (Berkley Normal Middle School)
3rd - Bradley Shepherd & Samuel Bennett (Hamilton Christian School)

Girls
1st - Ashleigh Megaw & Stephanie Swney (Te Aroha College)
2nd - Lucy Gordon & Hannah Morgan (Berkley Normal Middle School)
3rd - Sabre Ngatai-Papara & Kirimangu Boon (Te Wharekura o Te Kaokaoroa Patetere)
WBOPSS Netball Tournament
Open Grade – Winners: St Pauls Collegiate; Runners Up: Rotorua Girls High School
Year 10 Grade – Winners: Hamilton Girls High School; Runners Up: Tauranga Girls College

Full results http://www.mynetball.co.nz/images/stories/zones/WaikatoBOP/documents_/2016/Results_7th_August_2016.pdf

WSS 5-aside Football
156 Secondary School teams entered the tournament in what was a great day for everyone involved.
 

DIVISION CHAMPIONSHIP WINNERS PLATE WINNERS
Senior Boys 1 Hillcrest Boys 1st XI HCS The Amigos
Senior Boys Composite 1 Hillcrest Thugratz HBHS HBHS
Senior Boys Composite 2 Melville Greent HBHS Helmet Boys
Senior Boys Composite 3 Otorohanga Maroon HBHS Claustrophobic Mimes
Senior Boys Composite 4 HBHS Devesh HBHS Snr White
Senior Boys Composite 5 HPC 1st XI HBHS Tigs
Senior Boys Composite 6 Fraser Banter Te Awamutu Kakariki
Senior Boys Composite 7 HBHS Harambaes St Johns Studs Up
Junior Boys 1 HBHS Social Pink CHS Colts
Junior Boys 2 HBHS White St Peters Graceful Eight
Junior Boys Composite 1 Te Awamutu Jnr Boys Hillcrest Teenage Mutant Ninja Skrtels
Junior Boys Composite 2 Hillcrest Warriors St Johns Saints
Junior Boys Composite 3 Hillcrest Man Chest Hair Utd HBHS Bronze Militia
Junior Boys Composite 4 HBHS What Duh St Johns Pillars
Senior Girls 1 St Peters 1st XI Dio 1st XI
Senior Girls Composite 1 Hillcrest Skillcrest Taumarunui Nui Blue
Senior Girls Composite 2 Otorohanga Snr Maroon Te Aroha Snr Girls
Senior Girls Composite 3 HGHS Mystique Otorohanga Snr Gold
Junior Girls 1 St Peters Jnr A Hillcrest Vicious and Delicious
Junior Girls 2 Hillcrest e-Lemon-ators nil


GET2GO CHALLENGE WAIKATO

1st Waikato Dio/St Pauls 2; 2nd Cambridge HS 2; 3rd Thames HS 1

Full results http://www.sporty.co.nz/asset/downloadasset?id=3ac152eb-116a-4151-ad76-eebec508ed34
 


Sports Awards

Dates and venues for all of the District Awards this year:

South Waikato Tuesday 8th November at The Plaza, Putaruru
Matamata-Piako Thursday 10th November at Tatuanui Hall, Tatuanui
Taupo Friday 11th November at Great Lake Centre, Taupo
Waipa Monday 14th November at Don Rowlands Centre, Lake Karapiro
Waikato Wednesday 16th November at Waahi Paa Marae, Huntly
Hamilton City Thursday 17th November at Hamilton City Council Reception Hall
(please note, this awards ceremony will only include SS Contribution to Sport Award  – all other nominations for the above categories from Hamilton City Schools, will go straight through to the Brian Perry Regional Awards pools – as was previously discussed last week).
Waitomo Monday 21st November at Les Munro Centre, Te Kuiti
Otorohanga Wednesday 23rd November at Otorohanga Club
Thames/Coromandel-Hauraki Thursday 24th November at Ngatea Primary Schools Event Centre
Brian Perry Regional Awards Thursday 26th January 2017

For any queries on your District Awards, please contact your District Coordinators directly – any other queries, please contact Ashley or Gilly.


Events/Key Dates Term 4

Ultimate Frisbee – Term 4 League – Wednesday 19th October → Wednesday 7th December – Contact Helen Germann at schools@waikatoultimate.nz

WSS Waka Ama Regional Distance Champs – Saturday 29th October at Te Puru School – Contact Paul Roozendaal wakaamasf@sportsforce.org.nz
How to enter: www.enternow.co.nz/sportwaikato/
Cost: $15 per person

  • 2015 Champions
    • U16 8km Girls John Paul College
    • U16 8km Mixed Paeroa College
    • U19 8km Girls Huntly College
    • U16 8km Boys Huntly College
    • U19 8km Boys Rotorua Boys High
    • U16 4km Girls John Paul College
    • U16 4km Mixed Thames High School
    • U19 4km Mixed Hauraki Plains College
    • U16 4km Boys Whangamata Area School

WSS Touch Module Competition – Monday 31st October → Monday 5th December – Contact Jasmin Schnuriger admin@waikatotouch.co.nz
http://www.sporty.co.nz/viewform/23967 enter here

Condor Rugby 7s Waikato – Wednesday 19th October at Memorial Park, Cambridge – contact Fiona Wilson fionaw@mooloo.co.nz
NCEA Exams- Wednesday 9th November → Friday 2nd December


RSO Upcoming Events

PARAFED

ACC Paralympics New Zealand Open Day
proudly supported by Parafed Waikato
November 5th at the Velodrome, Cambridge. 

Try out Para-Sports. Start your journey to be the next Paralympian. Wheelchair sports, Cycling - Hand cycles, Tandems, Trikes, Boccia, Athletics, Adaptive Rowing and more.  FREE. No registration required but expressions of interest can be done through Carol Armstrong parafedsf@sportsforce.org.nz or 0274945587

Parafed Waikato and Halberg Disability Sport Foundation are hosting a Junior Disability Sports day on November 23rd at Southwell School 
This is free for any student with any form of physical impairment or vision impairment.

CRICKET

At Northern Districts we have introduced a new competition, The Northern Premier League (NPL) for our best female cricketers. We have 6 rounds of matches from October – February, and 2 rounds are taking place at Jansen Park, Hamilton with games starting at 12pm.

Prior to those games we are inviting all aspiring cricketers to a coaching clinic from 10am – 11.30am along with an invitation to stay and watch the 2 NPL games at the ground. There will be cricketers from the Northern Spirit helping with the cricket as well as some on New Zealand’s finest cricketers playing in the games starting at 12pm.

For any girls that are interested in attending the clinics they should register by emailing me (kari@ndca.co.nz).
What – Cricket Coaching Clinic
Where – Jansen Park, Morris Road, Hillcrest, Hamilton
When – 10am – 11.30am on the 13th November - Invitation to stay and watch the NPL games that are taking place and start at 12pm.
Who to contact – Kari Carswell, email kari@ndca.co.nz or 021 724 180

Further information can be found on our social media platforms
https://www.facebook.com/nplcricketnz/
https://www.instagram.com/nplcricket/

ATHLETICS

New Zealand Secondary Schools Track and Field & Road Race Championships
Auckland Trusts Stadium Waitakere ‐ 2, 3, 4 December 2016

Students entering the New Zealand Secondary School Championship all entries are completed on line by the school
Entry and event information link: http://nzssaa.org.nz/

Basic Officials training for track and field – expressions of interest teachers and students
Basic officiating for track and field is available online or we are happy to come to your school and run a course. This will help with the running of your school sports day OR there are also opportunities to officiate at the NZ TRACK & FIELD CHAMPIONSHIPS HAMILTON MARCH 17 18 19 and get up close to the action with our Olympians
Contact Email alanm@sportsforce.org.nz
 


Sharing Best Practice

Waikato Diocesan have put together a Process of Parental Communication with Coaches which is included in the information that goes out to all parents at the start of the season – the information is discussed with coaches and sent out via the sports office.

Process of Parental Communication with Coaches

What communication parents should expect from their coach

  1. The expectations the coach has for your daughter as well as the other players in the team
  2. Locations and times of al practises and games
  3. Team requirements

Appropriate concerns to discuss with coaches

  1. Situations involving your daughter
  2. Ways to help your daughter improve
  3. Your daughters attitude and work ethic
  4. Concerns about your daughters behaviours

Discussions that need to come through the Director of Sport Waikato

  1. Playing time of any student
  2. Team strategy, practise organisation or play calling
  3. Other students in the team
  • We also point out that it is always a good idea to get your daughter to speak to the coach about an issue before parents intervene as this helps students to grow into young adults and build a positive relationship with the coach

Team selections
The following points have worked well to minimise the number of complaints and also be able to deal with complaints in a more productive way:

  • Trial dates are set in Term 4 for the following year for main sports – we advertise trials via the website, extra-curricular guide, Facebook and emails to students and parents; there is no excuse for students or parents not to know when trials are being held
  • We use guest selectors as well as previous coaches and make sure all selectors take notes at trials about the students so that we can provide feedback later if necessary
  • We make sure that even if a parent is adamant that their child is in the wrong team, we stick by the selector’s decision. We use the selector’s feedback and even set up a meeting with the student selector to discuss what they need to improve on but we don’t change teams around because of parent’s complaints.

Working...